10 raketat që kanë bërë historinë e tenisit

10 raketat që kanë bërë historinë e tenisit

Kur bëhet fjalë për raketat e tenisit, rëndësinë historike i jep ndërthurja e teknologjisë dhe popullaritetit. Që nga fillimi i sportit tonë, tenistët dhe entuziastët kanë mundur të eksperimentojnë me modele të ndryshme, disa të pasuksesshme, të tjera revolucionare. Në fund të fundit, një raketë është po aq e rëndësishme sa ndryshimet që ka sjellë dhe sa është përqafuar nga masa. Ja cilat janë 10 raketat që ndryshuan më shumë tenisin.

10) Yonex R-22

Marka japoneze  Yonex  filloi tenisin me një raketë vetronit të përdorur nga  Billie Jean King  dhe  Martina Navratilova  në vitet 1970, por ajo nuk la gjurmë në sportin tonë deri në shfaqjen e grafitit në fillim të viteve 1980. R-22 ishte raketa e parë me një formë izometrike të kokës , duke rritur kështu madhësinë e seksionit kryq. Navratilova në vitin 1984, e përdori atë për të triumfuar në Roland Garros, Wimbledon dhe US Open, dhe më vonë u përdor edhe nga Monica Seles.

9)  Prince Graphite 100

Në vitet 1990, sa më e madhe një raketë, aq më mirë për një tenist , ose të paktën kështu mendonin prodhuesit. "Dunlop Slazenger's Max Predator" ishte raketa e parë me të vërtetë e madhe e kohës, por menjëherë më pas markat si Wilson dhe Prince ndoqën trendin, me raketat e tyre nga 28 inç lart. Një nga më të famshmit ishte Prince Graphite 100 , i përdorur nga  Michael Chang , dhe që e lejoi atë të mbulonte fushën më mirë, si në rrjetë ashtu edhe në thellësi, dhe të shërbente më mirë.

8) Babolat Play

Babolat ka modernizuar produktet e saj përmes algoritmeve dhe teknologjive, gjë që çoi në vitin 2013  në raketën e parë "të lidhur" . Falë sensorëve specialë të vendosur në dorezë,  mjeti regjistron lloje të ndryshme statistikash, nga pika e goditjes deri te fuqia dhe rrotullimi i shkrepjeve . Federata Ndërkombëtare lejoi më pas përhapjen e kësaj teknologjie në turne, e cila ende përdoret nga lojtarët më të mirë të kalibrit të  Caroline Wozniacki  dhe  Rafael Nadal . Funksioni Play më pas iu shtua gjithashtu modeleve Pure Drive dhe Pure Aereo.

7) Head Radical

Stili i  Andre Agassi  ka qenë gjithmonë i veçantë, kështu që është e përshtatshme që Head të zhvillojë një raketë vetëm për të. Amerikani fitoi 7 nga 8 titujt e tij Grand Slam me  Radical , i cili debutoi në qark në 1993. Popullariteti dhe suksesi i tij e lejuan atë të qëndronte në krye të listave të shitjeve për 5 vjet (1999-2004) dhe rilindja e Head , i cili më pas projektoi raketën e parë në titan dhe grafit në 1997.

6) Prince Pro

1970 filloi epokën e aluminit, një material më i përshtatshëm për raketat sesa çeliku . Me të filloi edhe hulumtimi i parë në lidhje me raketat e para  "oversize" . Ndërsa Weed USA ofroi mjetin e parë të këtij lloji në vitin 1975, ishte dizajni i  Prince Pro nga Howard Head  ai që solli lajmin e madh. Falë këtij modeli, 18-vjeçarja Pam Shriver bëri një udhëtim të mahnitshëm në US Open të vitit 1978, duke mposhtur Martina Navratilova dhe duke i dhënë Chris Evert një kohë të vështirë. Me një kokë më të madhe në krahasim me raketat prej druri dhe një peshë shumë më të ulët, Prince Pro, si modelet e mëvonshme të markës,  lejoi gjithashtu lojtarët amatorë të tenisit të aplikonin fuqinë në gjuajtjet e tyre .

5) Dunlop Max 200G

Dunlop   filloi tranzicionin progresiv nga alumini në grafit në vitin 1980, duke prodhuar  Max 200G, i cili ishte një nga raketat e para në këtë material . Kur legjendat si  Steffi Graf  dhe  John McEnroe treguan potencialin e grafitit në konkurrencë, Dunlop e dinte se kishin diçka të rëndësishme në duart e tyre. Kështu që më pas u perfeksionua prodhimi i raketave në fibër karboni (hrafite) dhe najloni, me modele edhe më të lehta.

4) Babolat Pure Drive

Babolat shpiku telat e raketës së tenisit në 1875. Më shumë se njëqind vjet më vonë, në 1994, kompania franceze hyri në botën e raketave me një model të ri. Por më në fund ishte shpikja e Pure Drive, dhe suksesi pasues i Andy Roddick, i cili fitoi US Open në 2003, që lansoi përfundimisht këtë markë.

3)  Wilson T2000

René Lacoste iu afrua raketës së parë metalike me një projekt ambicioz në vitin 1953 , por ne duhej të prisnim krijimin nga Wilson, i cili bazohej pikërisht në atë model metalik, të  Wilson T2000 në 1967, për të patur drurin e parë të raketës jo metalike. me sukses të madh tregtar . Pasi King dhe Clark Gaebner e përdorën atë për të fituar në Kombëtaret e Shteteve të Bashkuara të vitit 1967,  Jimmy Connors  triumfoi me të në Wimbledon në 1974 dhe 1982. Koka Wilson T2000 kishte kontroll më të mirë se çdo raketë prej druri, dhe pasi Wilson mbaroi prodhimin e saj, Connors dukej i dëshpëruar për dikë që mund ta merrte për të.

2) Maxply Fort 

Marrë me përzierjen e nëntë drurëve të ndryshëm, Maxply Fort rezultoi të ishte një nga raketat më të njohura ndonjëherë . Pas debutimit në vitin 1931, ai u përdor nga një sërë "pro" (Epoka e Hapur nuk kishte lindur ende atëherë), e cila përfshinte  Rod Laver , i cili tha se ai personalizoi Dunlop-et e tij për të marrë madhësinë dhe peshën e saktë që kërkonte. Me kalimin e kohës, Dunlop Maxply Fort u bë raketa e zgjedhur për një brez të tërë profesionistësh që përdorën raketa prej druri.

1) Wilson Pro Staff

Linja Pro Staff sigurisht që nuk ishte e re në 1983,  por përdorimi i grafitit të endur sigurisht që ishte . Lëvizja në korniza 95 inç dhe ndërtimi i endur i grafitit dhe Kevlar-it lejuan fibra të vazhdueshme në të gjithë kokën e raketës,  duke i dhënë Staffit Pro një ndjesi të ndryshme . Dhe modelja më pas u bë e famshme fillimisht nga  Pete Sampras , në vitet '90 dhe në fund nga  Roger Federer . Edhe pse jo mjeti i parë i bërë nga grafiti, teknologjia e tij dhe tenistët e mëdhenj që e përdorën, e bënë Pro Staff një nga modelet më të njohura në historinë e sportit tonë.

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.